deathtoll.info

Tan iyo 2008

Tirada dhimashada Soomaaliya

Dhimashada rabshadda abaabulan tan iyo 2008, oo dhacdo-dhacdo u diiwaangeliyay Uppsala Conflict Data Program (UCDP): dadka rayidka ah, dhinacyada dagaalka iyo kooxaha kale ee hubaysan. Tiro kastaa waxay leedahay isha, nooca isha iyo taariikhda tixraaca.

Soomaaliya

Bil kasta ayaa la cusboonaysiiyaa

45,119

dhimasho rabshad abaabulan ka timid, qiyaasta ugu fiican (xad 41,359 ilaa 57,733)

Nooca isha: Kormeer UCDP, ilaa Ogs 31, 2026

Tirooyin kale

Tirooyinka ay bixiyeen QM, dowladaha iyo kormeerayaal madaxbannaan, mid kasta oo leh muddadiisa iyo qeexiddiisa. Waxaa la tusayaa dhinaca tirada UCDP, lamana ururiyo.

  • Rayid la dilay, ay diiwaangelisay howlgalka Qaramada Midoobay ee Soomaaliya (UNTMIS) 144

    Nooca isha: Ay xaqiijisay QM Warbixinta Xoghayaha Guud ee Qaramada Midoobay ee Soomaaliya, Mar 24, 2025 ilaa Seb 25, 2025

    Ka mid ah 395 rayid ee dhimasho ama dhaawac ku noqday, Al-Shabaab ayaa mas'uul ka ahayd 159, ciidamada amniga Soomaaliya 97, maleeshiyaadka beelaha 75, iyo dadka aan la aqoon 64. Howlgalka Qaramada Midoobay waxaa la qorsheeyay inuu xirmo Okt 31, 2026.

  • Rayid la dilay, ay diiwaangelisay howlgalka Qaramada Midoobay ee Soomaaliya (UNTMIS) 179

    Nooca isha: Ay xaqiijisay QM Warbixinta Xoghayaha Guud ee Qaramada Midoobay ee Soomaaliya, Seb 23, 2024 ilaa Mar 23, 2025

    Ka mid ah 402 rayid ee dhimasho ama dhaawac ku noqday, Al-Shabaab ayaa mas'uul ka ahayd 199.

  • Carruurta la dilay, ay xaqiijisay Qaramada Midoobay 161

    Nooca isha: Ay xaqiijisay QM Xoghayaha Guud ee Qaramada Midoobay, warbixinta ku saabsan carruurta iyo colaadda hubaysan, Jan 1, 2025 ilaa Dis 31, 2025

    312 carruur kale ayaa naafo noqotay. Ka mid ah 473 carruur ee la dilay ama naafo noqotay, Qaramada Midoobay waxay 270 ku eedaysay dad aan la aqoon iyo 129 Al-Shabaab.

  • Rayid la dilay duqeymaha hawada iyo weerarrada Mareykanka tan iyo Jan 2007, ugu yaraan, sida ay sheegtay Airwars 85

    Nooca isha: Kormeer Airwars, ilaa Okt 13, 2026

    Airwars waxay bixisaa tiro u dhexeysa 85 ilaa 162, iyadoo tirinaysa oo keliya dhimashada ay u darajeysay inay si wanaagsan loo soo wariyay ama ay xaqiijiyeen ciidamada Mareykanka. Waa ficillada Mareykanka oo keliya.

Cusboonaysiinta ugu dambeysay

147

dhimasho Agosto 2026, bisha ugu dambeysay ee xogta

Kala qaybinta

Rayidka
5,593
12%
Ciidamada dowladda Soomaaliya
4,547
10%
Al-Shabaab
21,105
47%
Kooxo kale oo hubaysan
1,676
4%
Aan loo qoondayn
12,198
27%

UCDP waxay dhimasho kasta u qoondeysaa rayidka ama dhinac, marka ilaha ay ogolaadaan, haddii kale waxay u qoondeysaa mid aan loo qoondayn. Dhimashada dhinac waa dhimasho ka dhex dhacday ciidamadiisa.

Kordhka

12-kii bilood ee la soo dhaafay
+3,762
Sebtembar 2025 ilaa Agosto 2026
2026 ilaa hadda
+2,890
Janaayo ilaa Agosto 2026

Baaxadda

Soomaaliya oo dhan. La tiriyay: dagaal u dhexeeya dowlad iyo kooxo hubaysan, dagaal u dhexeeya kooxo hubaysan, iyo dilal book ah oo koox abaabulan ku sameyso rayidka, dhacdooyin ay ku jirto ugu yaraan hal dhimasho.

Ilaha

Dhimashada bil kasta

Qiyaasta ugu fiican bil kasta, kooxaha oo dhan isku jira. Bilaha 2026 waxay ka yimaadeen xogta musharaxa ee bil kasta, wayna isbeddeli karaan.

Shaxdu waxay u baahan tahay JavaScript. Tirooyinka isku mid ah waxay ku jiraan jadwalka hoose.

U muuji jadwal bille ah
Dhimashada bil kasta
BilDhimashoWadarta tan iyo bilowga
Agosto 202614745,119
Luulyo 202632244,972
Juun 202636644,650
Maayo 202636544,284
Abriil 202629943,919
Maarso 202618843,620
Febraayo 202623143,432
Janaayo 202697243,201
Diseembar 202524942,229
Noofeembar 202527941,980
Oktoobar 202514941,701
Sebtembar 202519541,552
Agosto 202537941,357
Luulyo 202517740,978
Juun 202547940,801
Maayo 202549840,322
Abriil 202521439,824
Maarso 202554839,610
Febraayo 202557739,062
Janaayo 202512838,485
Diseembar 202411238,357
Noofeembar 202410638,245
Oktoobar 202428038,139
Sebtembar 20248937,859
Agosto 202415637,770
Luulyo 202426937,614
Juun 202427937,345
Maayo 20244237,066
Abriil 202422837,024
Maarso 202428336,796
Febraayo 202415936,513
Janaayo 202443436,354
Diseembar 202320135,920
Noofeembar 2023835,719
Oktoobar 202320135,711
Sebtembar 202345035,510
Agosto 202339135,060
Luulyo 202349534,669
Juun 202322634,174
Maayo 202331833,948
Abriil 20237533,630
Maarso 202315133,555
Febraayo 20231,08433,404
Janaayo 202361632,320
Diseembar 202230231,704
Noofeembar 202248831,402
Oktoobar 202260630,914
Sebtembar 202246930,308
Agosto 202222429,839
Luulyo 202222329,615
Juun 202213929,392
Maayo 202211129,253
Abriil 20226729,142
Maarso 202213129,075
Febraayo 202217628,944
Janaayo 202217928,768
Diseembar 202111228,589
Noofeembar 20217628,477
Oktoobar 20216828,401
Sebtembar 20213528,333
Agosto 202129128,298
Luulyo 202122228,007
Juun 202144227,785
Maayo 202128527,343
Abriil 202127627,058
Maarso 202118426,782
Febraayo 202112226,598
Janaayo 202115626,476
Diseembar 202011826,320
Noofeembar 202015326,202
Oktoobar 202022426,049
Sebtembar 202018825,825
Agosto 202018425,637
Luulyo 20208825,453
Juun 202016825,365
Maayo 202018725,197
Abriil 202013425,010
Maarso 202027824,876
Febraayo 202015124,598
Janaayo 202024724,447
Diseembar 201927024,200
Noofeembar 20194123,930
Oktoobar 201913423,889
Sebtembar 201921123,755
Agosto 201913323,544
Luulyo 201921223,411
Juun 201913423,199
Maayo 201921323,065
Abriil 20192122,852
Maarso 201914422,831
Febraayo 201931922,687
Janaayo 201938722,368
Diseembar 201826421,981
Noofeembar 201830021,717
Oktoobar 201821821,417
Sebtembar 201824421,199
Agosto 20189920,955
Luulyo 201817520,856
Juun 201828520,681
Maayo 201819220,396
Abriil 201824020,204
Maarso 201824419,964
Febraayo 201815119,720
Janaayo 20189519,569
Diseembar 201710519,474
Noofeembar 201716319,369
Oktoobar 201768319,206
Sebtembar 201717218,523
Agosto 20176718,351
Luulyo 201717818,284
Juun 201717318,106
Maayo 20177117,933
Abriil 20179417,862
Maarso 20179817,768
Febraayo 20177817,670
Janaayo 201718917,592
Diseembar 201612817,403
Noofeembar 20168517,275
Oktoobar 20169017,190
Sebtembar 20167017,100
Agosto 201614717,030
Luulyo 20169816,883
Juun 201628316,785
Maayo 201612316,502
Abriil 201615116,379
Maarso 201644716,228
Febraayo 201613515,781
Janaayo 201631615,646
Diseembar 201511115,330
Noofeembar 20159815,219
Oktoobar 20153515,121
Sebtembar 201511015,086
Agosto 201518414,976
Luulyo 201520914,792
Juun 201514014,583
Maayo 20157314,443
Abriil 20155214,370
Maarso 20154714,318
Febraayo 201510314,271
Janaayo 20159214,168
Diseembar 20147814,076
Noofeembar 20149413,998
Oktoobar 201420413,904
Sebtembar 20149013,700
Agosto 20147213,610
Luulyo 201412413,538
Juun 20146113,414
Maayo 201411813,353
Abriil 201412913,235
Maarso 201411613,106
Febraayo 20147612,990
Janaayo 20148512,914
Diseembar 20137612,829
Noofeembar 20138112,753
Oktoobar 20139612,672
Sebtembar 20136512,576
Agosto 201311012,511
Luulyo 20138712,401
Juun 20136312,314
Maayo 20139812,251
Abriil 20137812,153
Maarso 20136812,075
Febraayo 201311512,007
Janaayo 201310811,892
Diseembar 201217111,784
Noofeembar 201216511,613
Oktoobar 201212611,448
Sebtembar 201236411,322
Agosto 201234510,958
Luulyo 201216510,613
Juun 201216610,448
Maayo 201216010,282
Abriil 201219410,122
Maarso 20123079,928
Febraayo 20123179,621
Janaayo 20125099,304
Diseembar 20112678,795
Noofeembar 20112088,528
Oktoobar 20112748,320
Sebtembar 20111058,046
Agosto 2011567,941
Luulyo 20111357,885
Juun 20111297,750
Maayo 20111657,621
Abriil 20111547,456
Maarso 20112587,302
Febraayo 20112837,044
Janaayo 2011846,761
Diseembar 20102016,677
Noofeembar 20102026,476
Oktoobar 20102516,274
Sebtembar 20101286,023
Agosto 20104015,895
Luulyo 20103625,494
Juun 20101605,132
Maayo 2010974,972
Abriil 20103304,875
Maarso 20102224,545
Febraayo 20101364,323
Janaayo 20102324,187
Diseembar 20092123,955
Noofeembar 20091153,743
Oktoobar 20091673,628
Sebtembar 20091413,461
Agosto 20092153,320
Luulyo 20092363,105
Juun 20092872,869
Maayo 20093602,582
Abriil 2009312,222
Maarso 2009952,191
Febraayo 20091002,096
Janaayo 20092451,996
Diseembar 20081761,751
Noofeembar 2008961,575
Oktoobar 20081511,479
Sebtembar 20081351,328
Agosto 20082261,193
Luulyo 2008167967
Juun 200886800
Maayo 2008200714
Abriil 2008208514
Maarso 2008130306
Febraayo 200897176
Janaayo 20087979

Waxa aan la tirin

Qoraallo ku saabsan habka

Muddada

Bogga wuxuu ka bilaabmayaa 2008, sannadkii UCDP ay diiwaangelisay dagaalkii ugu horreeyay ee u dhexeeyay dowladda iyo al-Shabaab.

Isha

Uppsala Conflict Data Program (UCDP) ee Jaamacadda Uppsala waxay rabshadda abaabulan dhacdo-dhacdo u diiwaangelisaa, iyadoo ka qaadanaysa warbaahinta wararka, warbixinnada hay'adaha gargaarka bini'aadantinimo iyo xuquuqda aadanaha iyo ilo kale. Dhacdo kasta waxay siisaa qiyaasta ugu fiican ee tirada dhimashada, oo leh qiyaas hoose iyo mid sare. Boggani wuxuu isku daraa qiyaasaha ugu fiican.

Xogta kama dambaysta ah waxay gaadhaa dhammaadka 2025 (GED 26.1). Bilaha 2026 waxay ka yimaadeen xogta musharaxa ee bil kasta (26.01.26.06, 26.0.7, 26.0.8), oo UCDP dib u eegto marka ay daabacdo nooca kama dambaysta ah.

Kooxaha

Dhacdo kasta UCDP waxay diiwaangelisaa dhimashada ka dhex dhacday mid kasta oo ka mid ah labada dhinac, rayidka la dilay iyo dhimashada aysan u qoondayn karin. Boggan dhinacyada lagu magacaabay kala qaybinta waxaa loo muujiyaa si gooni gooni ah; dhammaan kooxaha kale ee hubaysan ee abaabulan waxaa la isku daray.

Is-barbardhigga

UCDP waxay si le'eg u tirisaa dagaal kasta, sidaa darteed tirooyinkeeda waxaa lala barbardhigi karaa dagaallada dhexdooda si ka fiican tirinta dhinacyada. Waxay caadi ahaan ka hooseeyaan qiyaasaha ku jira dhimashada aan toos ahayn, waxayna ka duwanaan karaan tirooyinka ay daabacaan dowladaha ama kooxaha hubaysan.

Tixraac

Davies, Pettersson and Öberg (2026), Journal of Peace Research; Sundberg and Melander (2013), Journal of Peace Research 50(4); Hegre, Croicu, Eck and Högbladh (2020), Research and Politics. UCDP waxaa maalgeliya DEMSCORE (Swedish Research Council, grant 2021-00162). Xogta waxaa laga heli karaa shatiga CC BY 4.0.